Procesory graficzne z architekturą CUDA

CUDA® to równoległa architektura obliczeniowa oraz model programowania opracowany przez firmę NVIDIA do zastosowań ogólnych. Platforma jest dostępna w wielu rodzinach kart graficznych firmy NVIDIA, więc jej możliwości można wykorzystać również w wielu różnych konfiguracjach kart graficznych.

Działanie architektury CUDA

W przypadku aplikacji korzystających ze wspomagania procesora graficznego sekwencyjna część zadań jest wykonywana właśnie przez ten procesor — jest on zoptymalizowany pod kątem wydajności jednowątkowej. Natomiast część zadań wymagająca dodatkowych mocy obliczeniowych jest obsługiwana równolegle za pomocą tysięcy wątków procesora graficznego. Korzystając z możliwości architektury CUDA, programiści kodują w takich językach jak C, C++, Fortran, Python i MATLAB oraz wykorzystują moc równoległych obliczeń za pomocą rozszerzeń w postaci kilku podstawowych słów kluczowych.

Zalety takiego rozwiązania

W przypadku wymagających zastosowań, takich jak głębokie uczenie maszynowe, fizyka komputerowa i modelowanie 3D, sama moc procesora nie wystarczy. Właśnie w takich zastosowaniach przydaje się architektura CUDA. Dzięki niej oprogramowanie Autodesk lub Wolfram Mathematica daje niewyobrażalne możliwości. Dla przykładu 4608 równoległych wątków obliczeniowych osiąga wydajność 16,3 teraflopów, co gwarantuje niespotykane dotąd możliwości w operacjach wielowątkowych.